IT-turvariskidest

 Varem oli erinevat tüüpi pettusi väga lihtne avastada ja üldiselt olid ohus vaid vähesed. Tõenäoliselt suureneb mõju meili vanuse kasvades, kuna see jääb veebisaidile sisenemisel andmebaasi. Ja kui lehte rünnatakse küber, suunatakse kasutajate kirjad petturitele. Lisaks meilile on paljud viimasel ajal saanud sõnumeid nii telefoninumbritelt kui ka platvormidelt nagu Facebook. See on saanud võimalikuks tänu teksti genereeriva tehisintellekti arengule, kuna inimesi saab tõhusalt jäljendada.

Näiteks sain hiljuti mitu kirja ühelt tundmatult Amazoni sarnaselt veebisaidilt ja turvakaalutlustel ma isegi ei hakanud meili juurde lisatud tellimuse tühistamise nuppu vajutama. Hiljem, peale mitmekuulist meilide saatmist, sain aru, et keegi sisestas e-poe seadistamisel minu meiliaadressi ja millegipärast see veebileht ei vajanud kinnitust. Lõpuks logisin sisse võõra inimesega ja kustutasin konto ära. See näitab, kui raske on eristada tõelisi e-kirju petukirjadest.

Mitnicki valemi kolme komponendi järgi on neid aga suhteliselt lihtne vältida. Pahavara leviku vältimiseks pettuse korral tuleks kasutada pahavara tõrjet ja tulemüüri. Kui keskkond lubab, tuleks saadetavatele kirjadele lisada ka andmepüügi vastane kood, et veenduda nende õigsuses. Pidage meeles, et te ei tohiks avada tundmatu aadressi e-kirju. Ja õnneks on siiski suhteliselt lihtne saada piisavalt kogemusi, et sõnumite kaudu vahet teha inim- ja tehisintellektil.



Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

10 N.

N11: Arendus- ja ärimudelid

Inimese ja arvuti suhtlus, ergonoomika ja kasutatavus